Istoricul Parohiei

In luna lui octombrie 2011 cativa credinciosi din zona Lancashire au intreprins primele incercari de organizare a unei parohii in nordul Angliei. Numarul acestora crescand s-a simtit nevoia de a avea o biserica ortodoxa in aceasta zona, cu centrul in Preston.

Temporar, din incuviintarea Inaltpreasfintitului Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale si Meridionale, activitatea pastoral-misionara a fost acoperita de un preot ortodox englez, Jeremy G FitzGerald-Thompson, ajutat cu slujba in limba romana de cativa diaconi romani veniti de la parohiile invecinate.

In cursul zilei de Sambata, 19 ianuarie 2013, Inaltpreasfintitul Iosif, a slujit Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie la Preston in cadrul bisericii anglicane Saint John the Minster, pusa la dispozitie prin bunavointa parintelui Rector, Timothy Lipscomb. La eveniment Parintele Mitropolit a slujit impreuna cu un sobor de preoti romani si greci dintre care amintim pe Precuviosul Parinte Arhimandrit David Antim de la Patriarhia Romana, Preacuviosul Parinte Protosinghel Gavriil Marin de la parohia din Oxford, Preacucernicul Parinte Constantin Popescu de la parohia din Leeds, Preacucernicul Parinte Marcel Oprisan de la Parohia din Glasgow, Preacucernicul Parinte Dan Ghindea de la parohiile din Notthingham si Liverpool, Preacucernicul Parinte Mihai Novacovski de la parohia din Birmingham si Preacucernicul Parinte James-Dionysius de la parohia greceasca din Leyland.

Alaturi au participat si un sobor de diaconi romani si greci dintre care amintim pe Ciprian-Mihail si Andreas Andreopoulos de la parohia din Leeds condusi de Arhidiaconul Paul Loghin de la parohia din Birmingham.

Cu aceasta ocazie Inaltpreasfintitul Iosif a hirotonit preot pe seama acestei comunitati, dupa o slujire de 3 ani ca diacon, pe Parintele Ciprian-Mihail Badin. Evenimentul fiind mai important cu atat mai mult cu cat este pentru a doua oara, in Anglia, cand un preot este hirotonit in cadrul parohiei pe care o va pastori.

Au onorat cu prezenta oficialitati ale statului roman Ambasadorul Romaniei in Regatul Unit, Dr Ion Jinga impreuna cu sotia d-na Daniela Jinga, seful sectiei consulare de la Consulatul din Edinburgh, Dr. Mihai Delcea dar si oficialitati locale in persoana d-ului primar al orasului Preston, Carl Crompton impreuna cu sotia Linda Crompton. Totodata au asistat la Sfanta Liturghie si episcopii anglicani John Goddard de Burnley si Geoff Person de Lancaster.